Qashqadaryoda xorijiy til sertifikatlari bo‘yicha yuqori natija
Qashqadaryo viloyatidagi umumiy o‘rta ta’lim maktablarining 1 090 nafar o‘quvchisi 2025-yil dekabr oyida milliy va xalqaro darajadagi xorijiy til bilish sertifikatlariga ega bo‘ldi. Bu haqda viloyat Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi ma’lum qildi.
Mazkur ko‘rsatkich hududda chet tillarini o‘qitish tizimi va tayyorgarlik jarayoni samaradorligi oshib borayotganini ko‘rsatadi.
IELTS’dan 8.0 ball olgan bitiruvchilar
Sertifikat olgan o‘quvchilar orasida yuqori natijalar ham qayd etilgan. Xususan, 4 nafar bitiruvchi xalqaro International English Language Testing System (IELTS) imtihonidan 8.0 ball natijani qo‘lga kiritgan.
Bu ko‘rsatkich xalqaro mezonlarga ko‘ra yuqori daraja hisoblanadi va o‘quvchilarning til kompetensiyasi yetarlicha shakllanganini anglatadi.
Eng yosh sertifikat sohibi — 11 yosh
Natijalar orasida e’tiborga molik jihatlardan biri — eng kichik yoshdagi sertifikat egasining 11 yoshda ekani. 5-sinfda tahsil olayotgan ushbu o‘quvchi ham xorijiy til bo‘yicha sertifikatni muvaffaqiyatli qo‘lga kiritgan.
105 ta maktabda 107 nafar xorijlik mutaxassis faoliyat yuritmoqda
Ma’lumotlarga ko‘ra, viloyatdagi 105 ta umumta’lim maktabida 107 nafar xorijlik mutaxassis dars berib kelmoqda. Xorijlik o‘qituvchilarning jalb etilishi o‘quvchilarning amaliy til ko‘nikmalarini rivojlantirish va xalqaro imtihonlarga tayyorgarlik darajasini oshirishga xizmat qilmoqda.
Qashqadaryodagi ushbu natijalar maktablarda xorijiy tillarni o‘qitish sifati bosqichma-bosqich yaxshilanayotganini ko‘rsatadi.