Olis hududlarda xorijiy til ta’limi uchun yangi moliyaviy imkoniyat
2026-yil 11-fevralda qabul qilingan PQ–59-son qaror asosida olis va chekka hududlarda xorijiy tillarni o‘qitish markazlarini tashkil etishni qo‘llab-quvvatlash mexanizmi joriy etildi. Mazkur tartibga ko‘ra, mahallalarda ta’lim xizmatlari ko‘rsatadigan yangi o‘quv markazlari uchun foizsiz moliyaviy yordam ajratiladi.
Bu tashabbus hududlarda chet tillarini o‘rganish imkoniyatlarini kengaytirish va yosh tadbirkorlarni rag‘batlantirishga qaratilgan.
Qancha miqdorda va qanday shartlarda ssuda beriladi?
Yangi tartibga muvofiq, tadbirkorlarga bazaviy hisoblash miqdorining 320 baravari miqdorida foizsiz ssuda ajratiladi.
Moliyalashtirish shartlari:
- 3 yilgacha muddatga;
- dastlabki 6 oy imtiyozli davr;
- foizsiz asosda qaytarish.
Mazkur mexanizm olis hududlarda ta’lim infratuzilmasini kengaytirish va xususiy xorijiy til markazlari sonini ko‘paytirishga xizmat qiladi.
Qarz olish uchun qanday talablar qo‘yiladi?
Foizsiz ssuda ajratishda bir qator mezonlar belgilangan:
- ariza beruvchi yakka tartibdagi tadbirkor yoki yuridik shaxs bo‘lishi;
- xorijiy til bo‘yicha kamida C1 darajadagi milliy yoki unga tenglashtirilgan xalqaro sertifikatga ega bo‘lishi;
- sertifikat olinganiga 2 yildan oshmagan bo‘lishi;
- Jamg‘arma ijro etuvchi organi bilan affillanganlik holati mavjud bo‘lmasligi.
Bu talablar markazlarda sifatli ta’lim berilishini ta’minlashga qaratilgan.
Qaysi tadbirkorlar murojaat qilishi mumkin?
Foizsiz ssuda quyidagi subyektlarga taqdim etiladi:
- yakka tartibdagi tadbirkor sifatida faoliyat yuritayotgan yosh fuqarolarga;
- ustav kapitalining kamida 50 foizi O‘zbekiston fuqarolariga tegishli bo‘lgan yuridik shaxs shaklida faoliyat yurituvchi tadbirkorlarga.
Yangi qaror olis va chekka hududlarda xorijiy til o‘rganish imkoniyatlarini kengaytirish bilan birga, yoshlar bandligini ta’minlash va ta’lim sohasida tadbirkorlikni rivojlantirishga xizmat qiladi.
Javoblar (0 )